Animal Crossing - Hvězdné nebe 2

7. dubna 2009 v 21:35 | Lord of Forest |  Konzole

Animal Crossing - Hvězdné nebe 2


Tak tu máme druhou část naší cesty po hvězdách...


Váhy


Znamení zvěrokruhu vybočující z řady. Zatímco ostatní znamení představují zvířata (Lev,Rak, Býk...) či slavné ,,osobnosti" minulosti. Váhy jako jediné jsou neživý nástroj. Řekové obvykle hvězdy souhvězdí Vah přiřazovali k souhvězdí Štíra, ale rozponávali v nich i váhy a tento obraz má možná až mezopotámské kořeny. Váhy rovněž symbolizovali stejnou délku dne a noci při rovnodennostech. Před dvěma tisíci lety ohlašoval přechod Slunce do souhvězdí Vah podzimní rovnodennost. Od římských astrologů pochází také myšlenka, že Libra jsou Váhy spravedlnosti, které drží Astraia, bohyně spravedlnosti (sousedící Panna).


Štír


Toto souhvězdí představuje štíra, kterého poslala bohyně Artemis na lovce Oriona poté, co na ni lovec zaútočil. Jiná pověst praví, že je to štír, kterého poslala matka Země na Oriona poté, co prohlásil, že vybije všechna zvířata.


Střelec


Staré hvězdné mapy zachycují Střelce jako kentaura držícího luk a šíp, avšak kentaur se na oblohu dostal již v podobě souhvězdí Kentaura. Podle jedné z bájí si Staří Řekové Střelce ztotožňovali s Krotem, synem boha Pana. Krotus vynalezl šíp a odjel s ním na koni na lov do lesa. Jiná báje si Střelce vykládá jako kentaura, který byl chráněnec Múz a vynalezl lukostřelbu, za což byl přenesen na oblohu.


Kozoroh


Souhvězdí nese jméno řeckého boha lesů, pastvin, stád, pastýřů a lovců Pana. Nejčastěji bývá považován za syna nymfy Dryopy a boha Herma. Pan se narodil s rohy, dlouhými vousy a měl kozí nohy. Podle báje se jeho matka tak vyděsila, že ho opustila. Hermes ho poté odnesl na Olymp, kde však díky svému vzhledu čelil velkému výsměchu bohů. Z Olympu raději utekl do Arkádie, kde žil nejraději. Často se účastnil radovánek s bohem vína Dionýsem a vyhledával společnost nymf. Dvě nymfy mu porodily děti. Jedním z nich byl i Krotus, který na obloze stojí vedle Kozoroha v podobě Střelce.


Vodnář


Ve starověkém Řecku byl ztotožňován s Ganymedem, který obluhoval bohy na Olympu. Ganymédés byl v řecké mytologii syn trojského krále Tróa a jeho manželky Kallirhoy. Byl to krásný mladík, královský princ. Jeho krása neunikla nejvyššímu bohu Diovi, zatoužil po něm a poslal do Tróje orla (nebo se sám bůh v orla přeměnil). Dopravil ho na Olymp a udělal z něj číšníka bohů. Mladíkův otec za to dostal darem pár rychlých koní, možná i tepanou zlatou révu, dílo samotného Héfaista. Povýšení Ganyméda urazilo Diovu manželku Héru, protože číšnicí na Olympu před ním byla Héřina dcera Hébé. Zeus později vyzvedl Ganyméda na oblohu a dal mu místo v souhvězdí Vodnáře.


RybyAfrodíta a Erós byli kdysi přepadeni na břehy řeky Eufrat obrem Tyfónem, který měl sto hlav dračí, psí i lidské podoby a všechno ničil. Oba vyděšení bozi skočili do řeky, kde se proměnili v ryby. Na památku toho, jak chytře unikli nebezpečí, byly obě ryby přeneseny na oblohu.
Souhvězdí se sice zprvu říkalo latinsky Venuše a Cupido, ale protože i staří Babyloňané, Asyřané a Peršané viděli na obloze podobu dvou ryb, ujal se název Ryby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama